srijeda, 4. lipnja 2014.

Dropbox - što je to i kako se koristi?

Mislio sam pisati samo o Dropboxu ali materija je povezana i s backupom i sigurnošću podataka pa ću to sve nekako povezati u jedno. Ovu rečenicu pišem nakon što sam napisao cijeli tekst, moram se malo opravdati, možda sam mogao i jednostavnije napisati cijeli tekst, ali nisam baš nešto s vremenom, pa ako ima kakvih nejasnoća slobodno pitajte u komentarima.



Dropbox je servis koji korisniku omogućava da "negdje na Internetu" ima 2GB diskovnog prostora za spremanje dokumenata. Zamislite da imate neki vama bitan dokument ili sliku ili video za koji želite da ostane sačuvan. Ako ga imate samo na računalu bez kopije na bilo kojem drugom mjestu (na CD-u, DVD-u, USB sticku, vanjskom disku) to je skoro kao i da ga nemate. Tvrdi disk u računalu je elektromehanička komponenta koja se može bez problema pokvariti i u tom slučaju ostajete bez svih dokumenata koje ste imali u računalu. Nema ih, nestali su, gotovo. Ako ste taj bitan dokument imali pohranjen na još nekom mjestu, u slučaju havarije diska dokument imate i dalje. Znači, ako želite imati sigurnost da nećete ostati bez svega, to treba imati spremljeno na minimalno 2 mjesta. Jedan od načina spremanja sigurnosne kopije je korištenje nekog od danas popularno zvanih "cloud" servisa. "Cloud" je zgodan (?) marketinški izraz a pojednostavljeno rečeno radi se o nečemu što je "gore na Internetu", u ovom konkretnom slučaju, diskovni prostor. Takvih servisa sad već ima dosta, npr. Google Drive, Microsoft OneDrive i slični. Svaki od njih ima neke prednosti i mane te razliku u količini prostora dostupnog korisniku. One Drive nudi 7GB, a Google Drive  15GB besplatno. Dropbox nudi "samo" 2GB, ali mi se čini nekako najjednostavniji i dobar za početak. Naravnom, možete imati više takvih servisa odjednom. Ako u obzir uzmemo malu brzinu uploada kod većine naših ADSL providera onda se 2 GB ne čini baš tako malo jer će vam za prenijeti 15GB podataka na Internet trebati dani.

Ja najviše koristim Dropbox pa sam nekako i najviše upoznat s njim. Imam i Google Drive, ali on po meni ima jednu dosta veliku manu kod javnog dijeljenja datoteka jer traži da drugi korisnik ima google account. Pojasniti ću kasnije o čemu se radi.

Da bi postali korisnikom Dropboxa, prvo s https://www.dropbox.com/ skinete instalacijsku datoteku i pokrenete instalaciju. Prije same instalacije kreirajte si korisnički račun na Dropbox webu jer će vam trebati kod instalacije. Preko tog korisničkog računa Dropbox "zna" da ste to vi i imate pristup svojim pohranjenim datotekama. Prilikom instalacije Dropboxa instalacijska procedura vas pita koji od foldera na disku želite iskoristiti kao dropbox folder. Možete izabrati ili postojeći ili kreirati novi folder. Ja preporučam kreiranje novog foldera. Dropbox se instalira kao mali programčić koji se smjesti u systray (znači u donje desni kut ekrana) i koji prati sve promjene u definiranom folderu.

Kako to funkcionira u praksi? Kad u Dropbox folder na lokalnom računalu stavimo neku datoteku, Dropbox servis je krene kopirati na dropboxov server, to ćete znati po tome što se na Dropboxovoj ikoni u systrayu vrti mali zeleni kružić. Nakon što prebacivanje (možemo to zvati i sinhronizacija) završi, datoteka je spremljena na dva mjesta, na lokalnom računalu i na udaljenoj spremišnoj lokaciji. Važno je spomenuti da ukoliko datoteku obrišemo lokalno onda se sinhronizacijom datoteka briše i na serveru! Ako nam se desi havarija na lokalnom računalu, npr. pokvari se hard disk, datoteka će ostati na serveru jer je nismo brisali. To je slučaj i kad ugasimo računalo, datoteka i dalje ostaje na serveru i možemo joj pristupiti preko web sučelja ili preko drugog računala koje ima instaliran Dropbox klijent.
Dropbox servis možemo instalirati na veći broj računala s istim korisničkim računom pa će svako računalo prilikom uključivanja povući najnovije verzije datoteka sa servera. To je zgodno ako kod kuće trebate neke datoteke koje ste napravili na poslu, ne morate voditi brigu jeste li ih prenijeli usb stickom i gdje je zadnja verzija datoteke. Ako ste na jednom računalu namjerno obrisali datoteku koja je već prije bila spremljena i sinhronizirana na svim računalima, onda će se ta datoteka prilikom paljenja spomenutih računala obrisati s njih. Zato vodite računa da nešto nenamjerno krivo ne obrišete ili editirate.
Ako vas se to desi i na vrijeme to uočite onda drugo računalo prije uključivanja obvezno odspojite s mreže kako ne bi došlo do sinhronizacije i brisanja datoteke i s tog računala. Tako ćete moći datoteku kopirati u neki drugi lokalni folder.

 Ako vam se desi slučaj koji smo prvo spomenuli, kvar diska, datoteke su i dalje na serveru i možete im pristupiti s drugog računala ili preko web sučelja ili instaliranog lokalnog kljenta. Ako ste klijenta imali instaliranog samo na tom pokvarenom računalu, bez problema ga možete instalirati na drugo računalo (ili na novu instalaciju ako iznova osposobljavate postojeće računalo) i klijent će povući na lokalno računalo sve datoteke s neta.

Druga prednost Dropboxa su Public linkovi. Znači Dropbox unutar svojeg foldera ima mapu Public i za sve što stavite u tu mapu možete desnim klikom na datoteku dobiti javni html link koji možete nekome poslati i onda će taj netko imati pristup toj datoteci. Prije sam već spomenuo Google Drive koji ima istu takvu funkciju međutim mana mu je da je javni link dostupan samo onima koji imaju Google račun. Kod Dropboxa nije tako i javnom linku može pristupiti svatko. Naravno ako ga zna, a znati će ga samo ako ste ga vi javno objavili ili dali nekome na uvid.
Nadalje, ako trebate pristupiti tim datotekama na nečijem tuđem računalu, bez problema se možete logirati na Dropbox web i datoteke će biti pred vama.

Jedino što se sad mogu sjetiti kao manu je to što je folder jako blizu korisnika. Znači lokalno je na računalu pa ga možete slučajno obrisati pa se tako briše i sve sa servera. Još jedan potencijalni problem su virusi. Ako vam se računalo zarazi nekim virusom koji briše datoteke ili ih kriptira onda će se to desiti i sa datotekama na Dropboxu.
Tako da oni koji žele imati još veću sigurnost datoteka trebaju nabaviti i vanjski disk, datoteke kopirati i na njega i onda taj disk čuvati na udaljenoj lokaciji dalje od računala. U vikendici recimo ili u ladici na poslu ako ste u mogućnosti. Jer ako se desi prirodna katastrofa u kojoj ćete ostati bez računala onda ostajete i bez svega što je par cm od njega ili spojeno na njega.


Kako se u ovom tekstu radi o korisničkim podacima, moram napomenuti da sve što je ovdje rečeno koristite na vlastitu odgovornost! Ja nisam kreator ni programer tih usluga pa ne mogu garantirati njihovu 100% funkcionalnost i ispravnost. Ja do sad nisam imao nikakvih problema s Dropboxom.

Nema komentara :

Objavi komentar

Designed By